BÓDHISZATTVA
A bódhiszattva jelentése "megvilágosodásra törő". A bódhiszattva a buddhizmusban olyan ember, vagy más lény, akinek célja, hogy Buddhává legyen. A bódhiszattvák száma a hinajána buddhizmusban véges (összesen 24), ám a Kínában is tért hódított mahajána buddhizmusban elméletileg végtelen. A bódhiszattvák elérték a tökéletesség azon szintjét, hogy a nirvánába távozzanak, ám az emberek érzett végtelen könyörületesség és megértés miatt a földön maradnak, hogy segítségül legyenek az összes lénynek. Mivel a buddhák, amikor elérték a teljes nirvánát, többé már nem segíthetnek az élőlényeken, a legnagyobb bódhiszattvák (a mahászattvák) azonban önként a létforgatagban (szanszára) maradnak, és alávetik magukat a karma törvényeinek mindaddig, amíg az összes élőlény meg nem menekül. Kínában a legismertebb és legnépszerűbb bódhiszattvának Avalokitesvara számít, akit Quan yin néven, női alakban tisztelnek.
Bódhiszattvák, Buddhák:
Vadzsraszattva
Vadzsraszattva az elpusztíthatatlan valóság hőse, a megtisz-tulás Buddhája. Vadzsraszattva nagy segítséget nyújt a ne-gatív karma feloldásához, és a pozitív karma növeléséhez.
Manjushri
Manjushri, a bölcsesség bódhiszattvája lótuszülésben ül. Jobb kezében a bölcsesség lángoló kardja. Egy lótusz szárát fogja bal kezével a szíve előtt, melynek virágából létrejön a bölcsesség tökéletességéről szóló buddhista szöveg, a "Prajna-paramita"
Avalokitesvara ( Quan Yin )
A négykarú Avalokitésvara a könyörületesség bódhi-szattvája. Két alsó kezében a szíve előtt drágakő. Jobb felső kezében kristály rózsafüzér, bal felső kezében lótusz.
Négy karja a könyörületességet, a szeretetet, az egyensúlyt és az örömet jelképezi.